poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Ogrzewanie słoneczne

Autorem artykułu jest Krzysztof Lis



Ogrzewanie słoneczne to nie tylko coraz popularniejsze ostatnio kolektory słoneczne...
Ogrzewanie słoneczne może się większości z nas kojarzyć z kolektorami słonecznymi. Tymczasem te urządzenia nie służą do przygotowania wody go ogrzewania a do podgrzania wody użytkowej.

Ze słońcem jest taki problem, że jest go najwięcej latem, gdy ogrzewanie nie jest potrzebne. Z tego powodu kolektory latem mogą dostarczać zdecydowaną większość ciepłej wody użytkowej. Jesienią i wiosną może być potrzebne dogrzewanie kotłem lub elektrycznym bojlerem, zimą jest jeszcze gorzej.

Tymczasem w koncepcji domu autonomicznego albo domu pasywnego słońce jest podstawowym źródłem energii do ogrzewania. Dom pasywny według niemieckiego standardu Passivhaus ma wymagać w ciągu roku do ogrzewania więcej niż 15 kWh na metr kwadratowy! To tak, jak byśmy na ogrzanie metra kwadratowego domu zużywali (uwaga!) 2,5 kg węgla rocznie! Dla mnie jest to wielkość niewyobrażalna.

Skąd więc bierze się ta możliwość ogrzania domu samą energią słoneczną? Przede wszystkim ze znacznego zmniejszenia ilości ciepła, która jest na to potrzebna. Dom pasywny jest bardzo dobrze ocieplony i uszczelniony, stosowane są tzw. rekuperatory - wymienniki ciepła, które odzyskują ciepło z powietrza wydmuchiwanego na zewnątrz domu podgrzewając zasysane świeże powietrze. Doskonała izolacja pozwala wykorzystać ciepło "odpadowe", wyprodukowane przy innych okazjach, np. oddane przez lodówkę i zamrażarkę na radiatorze, ciepło od gotowania, ciepło nagrzanej do kąpieli wody.
Po drugie dom pasywny ma na południowej ścianie olbrzymie okna o dobrych współczynnikach wymiany ciepła (czyli dobrze izolujące). Przepuszczają one światło słoneczne (czyli i ciepło) do wewnątrz a nie pozwalają na jego ucieczkę na zewnątrz domu. Dzięki temu wykorzystywane jest tak dużo energii słonecznej jak tylko można.

Wydawałoby się, że duże okna po stronie południowej to przekleństwo, ale na lato przygotowane są żaluzje, rolety, markizy, etc. Nawet posadzenie drzewa liściastego rozwiązuje problem nadmiernego nagrzewania się latem, w końcu latem liście będą dawać przyjemny cień.

Podstawowym sposobem ogrzewania słońcem domu pasywnego są wspomniane okna, kolektory słoneczne są tylko niejako wyposażeniem opcjonalnym, do przygotowania ciepłej wody użytkowej albo wspomagania ogrzewania.

Jest też i inna możliwość, raczej teoretyczna niż praktyczna. Możliwe jest bowiem zbudowanie domu w ten sposób, by posiadał zdolność do akumulacji dużych ilości ciepła. Będzie się on nagrzewać w dzień i oddawać ciepło w nocy. Przy odpowiedniej konstrukcji w teorii mógłby nawet zbierać latem wystarczająco dużo ciepła by ogrzać się zimą. Trudno jednak powiedzieć czy w Polskich warunkach byłoby to możliwe i jak taki dom miałby wyglądać. Magazynowanie ciepła na długi czas nie jest bowiem łatwą sprawą...
---

Krzysztof Lis, magister inżynier mechanik specjalności energetyka cieplna
Drewno zamiast benzyny, tanie ogrzewanie


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

7 komentarzy:

  1. Właśnie się zastanawiam nad takim ogrzewaniem, obawiam się tylko dość wysokich kosztów instalacji. Więcej na ten temat można poczytać na link do sklepu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością wart korzystać z takich ekologicznych rozwiązań, także tanio to powinno was wyjść;) może tu równiez oferta od https://manufaktura-kominkow.pl na akcesoria kominkowe, was zainteresuje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak najbardziej jest to bardzo ważne aby korzystać z alternatywnych źródeł energii i jestem zdania, że sama fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem. Również czytałem na stronie https://centraldom.pl/jaka-jest-cena-montazu-paneli-fotowoltaicznych-w-domu/ ile może wynieść montaż takich paneli fotowoltaicznych.

    OdpowiedzUsuń
  4. Akurat dla mnie są to niezrozumiałe kwestie ale chcę powiedzieć, ze ja właśnie do wszelkich prac zawsze wzywam fachowców. Od siebie chce każdemu polecić bardzo dobrego hydraulika https://hydraulik-warszawa.pl/ i wiem, że to jest bardzo dobra opcja.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeśli szukasz elektryka, który szybko i efektywnie rozwiąże twoje problemy elektryczne, sprawdź https://elektryk-wroclaw.pl/. Ich doświadczenie i profesjonalne podejście do każdego zadania sprawiają, że są godni polecenia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Miałem ostatnio do czynienia z awarią instalacji hydraulicznej, która wymagała natychmiastowej interwencji. Zrozumiałem, jak ważna jest współpraca z hydraulikiem, który jest dostępny i gotowy do szybkiego działania. Dla osób poszukujących takiej pomocy we Wrocławiu, polecam https://rost.wroclaw.pl/. Ich szybkość reakcji i profesjonalizm są bezcenne.

    OdpowiedzUsuń